Röportaj – Şehir Dizayn Dergisi – City design Mart 2012

Aslen Mimar olan Aysun Kaleli Ataç’ın altın, gümüş ve kıymetli taşların büyüsünü keşfetmesi ilkokul yıllarına dayanıyor. Çocukluk yıllarında sık sık ziyaret etiği Kapalıçarşı’ da parlak, safran sarısı vitrinleri ve renkli taşları hayranlıkla seyredip hayallere dalan tasarımcı, takılarına dadandığı sabır abidesi annesinin apartmanın içinde omuzlarına kadar inen eski Türk filmi küpeleriyle dolaşan beş yaşındaki kız çocuğunun büyümesini ilgi ve şefkatle izlediğini anlatıyor.

1105-G1

İlk takısına, ortaokulda un, tutkal ve boyadan oluşturduğu ve renkli hamurdan yaptığı takıları babasının arkadaşı Arif amcanın dükkânında satıp, o zamanın modası olan ‘kibrit çöpü’ adındaki altın bileziklerden alarak sahip olan Ataç, hayallerini gerçekleştirip yeteneğini mesleğe dönüştürmesiyle, el emeği göz nuru tılsımlı takılarını kendini seven ve özel hissetmek isteyenler için tasarlamaya devam ediyor

Sabır abidesi annem apartmanın içinde omuzlarına kadar inen  eski  Türk filmi küpeleriyle dolaşan beş,   altı   yaşlarında kız çocuğunun büyü- mesini ilgi ve şefkatle izledi.

Takı tasarımı döneminiz ne zaman ve nasıl başladı?
Yirmi yıl mimarlık mesleğini yaptıktan sonra ‘kan çekti’ ve bu sayede profesyonel olarak takı işine girdim. Yakın bir arkadaşım sayesinde altın ve pırlantalı takılar üreten bir fabrikada, tasarım kriterleri, kalıp, döküm, mıhlama, brose, çımar ve rodaj öğrendim. Telkariye ise; uykusuz geçen gecelerden birinde TRT 2’de bir ustanın atölyesinde yaptığı çalışmaları izlerken sevdalandım ve telkari takı tasarlamaya karar verdim.

1402-1

Mimarlık eğitiminizin tasarım açısından size neler kattığını düşünüyorsunuz?
Mimarlık eğitimim, tasarım, çizim teknikleri ve üç boyutlu düşünme sistemi ile tanışmamı sağladı.

Logonuz olan ‘vav’ ismini nereden aldı? Sizin için anlamı nedir?
Vav harfinin bir çok anlamı ustalıkla bir arada taşıması logomuz için esin kaynağı oldu.

Vav, doğuşu simgeler. Çünkü ceninin anne karnındaki haline benzer. İnsan vav şeklinde biçim bulur, sonra doğar ve doğrulur. Vav, sevgi ve vefa demektir. Arapçada sûfî kelimesi üç harften oluşur. Her harfin ayrı bir anlamı vardır. Vav, bu üç harften biridir ve buradaki anlamıyla sevgi ve vefaya delalet eder. Modern Arap alfabesinin yirmi yedinci harfidir.
Vav, arınmayı simgeler, nefsi arındırmayı temsil eder. Tasavvufda ‘vav’ tarifi de böyledir.
Vav, sorumluluğu simgeler. Çünkü ‘vav’ harfi ile başlayan isimler, sorumluluk gerektirir.
Vav, kendinden önce geleni, sonrakilere bağlayan bir bağlaçtır aynı zamanda. Ve bir şeyler bir şeylere hala ‘vav’ ile bağlanmak- ta. . .
Vav, yazılışının zor olması nedeniyle hikâyelere konu olmuş bir harftir.

Tasarımlarınızı yaparken nelerden ilham alırsınız?
Bu esinlenme işi aslında sizin yaşamı nasıl algıladığınızla ilgili bir şey. Hassasiyetlerimiz bizim ürettiklerimizin biçimini belirliyor. Bazen sevinir çizersin, bazen gönül koyar çizersin. Mimar olduğum için antik kentler, tarihi yapılar ilgimi çeker. Mesela kolyelerimden biri Mardin müze binasının cephesindeki rozetten aldığım bir motiftir.

Tasarım tarzınız nedir? Kimlere hitap etmektesiniz?

Tasarımlarım klasik bir mücevher yapım tekniğiyle, günümüz beğenisine göre yorumlar yaparak üretilmektedir. Bu nedenle klasik de olsanız, modern de olsanız tarzınıza uygun bir parça mutlaka bulabilirsiniz. Her yaş gurubu içinde ilgi çekecek bir ürün oluyor. Zamanla erkek ve çocuklar için de koleksiyon oluşturacağım.

İlkokulu birincilikle bitirme armağanı olarak ne istediğimi soran babama verdiğim cevap hayallerime dokunma fırsatını sağladı.

Tasarımlarınızda hangi materyal olarak ne kullanıyorsunuz?
925 ayar gümüş ve gümüş üzeri altın kaplama. Mercan, inci, turkuaz gibi yarı kıymetli taşlarda var.

3800-YG (1)

Tasarımlarınızı nerede yapıyorsunuz?
Tasarımlarımı her yerde yapabiliyorum. Küçük bir eskiz defteri, kalem ve silgi her zaman çantamdadır. Cüzdanımı unuturum, onları unutmam.

Takı tasarımı bir çok kişi tarafından yapılıyor, sizin herkesten farkınız nedir?
Telkari el emeğine dayanan bir takıdır. Her takı ilk yapımda tek tek, tel tel işlenerek yapılır. Beş bin yıllık bir geçmişi vardır ve tüm telkari takılarda bükülen tel kadar bereket dilenen özel bir takı üretim şekli vardır. İşte benim farkımda telkari tasarımlar yapmak.

Tasarımlarınız neyi simgeliyor? Hikâyesi, tılsımı olan veya bir şey anlatan tasarımlar mı yapıyorsunuz?

Tasarımlarım bazen yeniden doğuşu, bazen arınmayı simgeliyor. Bazen çarkıfelek, bazen tılsım oluyor. Bu tılsımların iki bin yıldır Anadolu’da, doğanları nazardan koruduğuna inanılıyor.

El yapımı özel yapım tasarımlara ilgi ne durumda?

Telkari sanatını önceden bilenler bile, benim takılarımı görünce şaşırıyor. Çünkü bu takılar yüzlerce yıldır kullanılan motiflerin daha önce hiç yapılmamış şekilde bir araya getirilmiş hali. İlk defa yapılan bir şey bu. Dolayısıyla dikkat çekiyor.

Sizin tercih ettiğiniz takı tarzı nedir? Kendi tasarımlarınızı kullanıyor musunuz?
Ben, soyuttan çok somut ve simgesel tasarımları severim takıda. Hayvan motifleri de favorilerimden. Kendim taşımaktan zevk almayacağım hiçbir takıyı tasarlamadım bugüne dek.

Kadınlara bu yılın takı modası hakkında tavsiyeleriniz nelerdir?
Benim telkari tasarım kriterlerinin birebir moda akımları ile örtüşmesi gerekmiyor. Bugün siz, yarın kızınız, sonra torununuz pekâlâ kullanabilir. 2012 bahar ve yaz aylarında ise; uzun iri kolyeleri, halka küpeleri ve dantel hissi veren iri takıları sıklıkla göreceğiz. Mercan, iri inciler, turkuaz ve rosekuars bu senede tercih edilecek.

Tasarımlarınızın satışa sunulduğu bir yer var mı? Size nasıl ulaşılabilir?
Ürünlerime web adresimden ulaşılabilir. Ayrıca web adresimden, facebook ve twitter üzerinden de ara ara sunumlar gerçekleştireceğim.

Kadınlar Günü hakkında iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Kadınlar gününün kutlanabildiği yerlerden çok, bu günün farkında bile olunamayan yerlerde kadınların daha çok meselesi olduğunu düşünüyorum. Kadının meselesi varsa, onun yetiştirdiği kızın da, oğlanın da meselesi bitmez diyorum.

2304-G (1)

Tagged with →  
Share →